A beérkező napenergia mennyisége az Egyenlítőnél a legnagyobb, a sarkoknál a legkisebb, ezért a legmelegebbek az Egyenlítő környéki, a leghidegebbek pedig a sarkokhoz közeli területek.
Passzát szél
A hőmérsékleti okok miatt az Egyenlítő fölött alacsony, míg a sarkok fölött magas légnyomású öv alakul ki.
A troposzféra tetején a feláramló és feltorlódó levegő szétáramlik mindkét félgömbön a sarkok felé, északi és déli irányba.
A sarkok felé tartó légtömeg hűlni kezd, és az energiabevétel is csökken. Ennek következtében kb. a 30. szélességi kör környezetében a levegő süllyedni kezd.
A hőmérséklet-csökkenés és a süllyedés miatt a légnyomás nő, így a 30. szélességi körnél magas nyomású terület alakul ki. Ezért itt nagyon ritkán keletkeznek felhők, elvétve esik csapadék. Földünk nagy sivatagjai is itt találhatók.
A lesüllyedő levegő a felszínen feltorlódik, észak és dél felé veszi útját. Így az emelkedő levegő pótlására az alacsonyabb légrétegekben kiegyenlítő áramlás indul meg az Egyenlítő irányába.
A felszínen – a Coriolis-erő hatása miatt – az Egyenlítő felé északkeleti, illetve délkeleti áramlás ún. passzátszél fúj.
Sarki szelek
A sarkvidékek fölött a hideg levegő sűrű, ezért lefelé áramlik. A felszínen a levegő feltorlódik, ezért magas légnyomás alakul ki, ami miatt a levegő szétáramlik, útját az Egyenlítő felé veszi. A Coriolis-erő itt a legnagyobb, ezért a levegő iránya gyorsan keleties lesz. Az északi félgömbön északkeleti, a déli félgömbön délkeleti irányú sarki szelek alakulnak ki.
Ahogy a levegő az Egyenlítő felé halad, a hőmérséklete is emelkedik. Emiatt kitágul, sűrűsége csökken, könnyebb lesz. Ebből következően a levegő a 60o földrajzi szélesség környékén felemelkedik. A felemelkedés helyén alacsony nyomású terület jön létre. A felemelkedett levegő a magasban a sarkvidékek felé áramlik. Így az egyenlítői cellához hasonlóan a sarkok és a 60⁰ között szintén létrejön egy zárt cirkulációs cella
A mérsékelt övezet áramlási rendszere
Tudjuk, hogy az egyenlítői cellában a sarkvidék felé áramló levegő a 30° szélességi kör környékén leáramlik. A földfelszínt elérve a leáramló levegő szétáramlik, egy része az Egyenlítő felé veszi az irányt. Ez a passzátszél. Másik része viszont a magasabb szélességek felé áramlik. A Coriolis-erő itt még nagyobb mértékben hat rá, mint az Egyenlítő környékén, ami a szelet az északi félgömbön jobbra, a déli félgömbön balra téríti. Így a szél iránya nyugatias lesz, ezért ezt az övezetet a nyugatias szelek övének nevezzük.